niedziela, 11 kwietnia 2010
Problem z kadu i libssl-0.9.8 libcrypto-0.9.8 po aktualizacji Archa i bibliotek do wersji 1.0.0

dzis mnie Arch zaskoczył tym że po full update systemu nie odpala kadu...

@localhost ~]$ kadu
kadu: error while loading shared libraries: libssl.so.0.9.8: cannot open shared object file: No such file or directory
@localhost ~]$ kadu
kadu: error while loading shared libraries: libcrypto.so.0.9.8: cannot open shared object file: No such file or directory

a więc należy wykonać następujące dowiązania by Kady znów zadziałało

@localhost kadu]# ln -s /usr/lib/libssl.so.1.0.0 /usr/lib/libssl.so.0.9.8
@localhost kadu]# ln -s /usr/lib/libcrypto.so.1.0.0 /usr/lib/libcrypto.so.0.9.8


sobota, 27 marca 2010
Zmiana stylu logowania w KDM - KDE 4 - Archlinux
Od jakiegoś czasu, mimo że KDE 4 bardzo ewoluowało, jest dużo ładniejsze, więcej ciekawych opcji itp... po jakimś czasie wszystko się nudzi. Jeśli chodzi o style dekoracji okien w KDE czy Compizie, jest to łatwa sprawa, ale przecież za każdym razem gdy włączamy linuxa wita nas menadżer logowania, zazwyczaj jest to KDM, choć nie koniecznie, ja jednak się na nim skupię, gdyż używam właśnie tego menadżera i jego wygląd już mi zbrzydł poprostu...
poniedziałek, 22 marca 2010
Logowanie graficzne jako ROOT ArchLinux

zastanawiałem się czy dodać ten wpis, ale analizując fora czytam że wielu ma taka potrzebę aby zalogować się do Xów jako Root, plik który należy poddać modyfikacji znajduje sie w różnych miescach w zależności od dystrybucji.

LOGOWANIE JAKO ROOT DO XóW JEST NIEBEZPIECZNE I MOŻE SPOWODWAĆ USZKODZENIE SYSTEMU W WYNIKU PRZEPROWADZANYCH NIEWŁAŚCIWYCH OPERACJI - ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!

a więc....

1. logujemy sie do konsoli jako root

2. nano -w /usr/share/config/kdm/kdmrc

3. szukami wiersza AllowRootlogon = false     kiedy go znajdziemy słowa 'false' zmieniamy na 'true'

4. zapisujemy i już możemy sie logować do KDE czy Gnome etc... jako root co jeszcze raz odradzam.

Powerpill - lekarstwo na wolne transfery w ArchLinux

Postanowiłem dodać krótki wpis odnośnie korzystania z repa arch, pacmana itp... Zawsze mnie denerwowało na maxa to że pacman osiąga mega niskie transfery co sie przekładało na dłuuuuugi czas oczekiwania podczas np pełnej aktualizacji systemu. Mimo różnych tricków nic się nie zmieniało, aż do czasu kiedy dowiedziałem sie o super narzędziu "Powerpill"

Działa on z tymi samymi opcjami jak pacman, tyle że ściaga korzystając praktycznie z całej przepustowości łącza, a więc ściągnięcie np 1 GB danych przy pełnej aktualizacji przy dobrym łączu zajmuje jakieś 30 min, a nie cały dzień.

Pisze o Tym ponieważ wielu jest poczatkujących użytowników Arch i wiem jakk to wpienia kiedy tak wolno pobierają się pakiety.

Dokładny opis na wiki

http://wiki.archlinux.org/index.php/Powerpill

 

niedziela, 21 marca 2010
Instalacja Kadu 0.6.5.4 i libgadu 1.9.0 - ArchLinux
Przedstawiony opis jest mojego autorstwa i prawdopodobnie zadziała w innych dystrybucjach Linuxa. Jak wiadomo Gadu-Gadu wprowadziła nowe wersje komunikatorów, które obsługują nowe numery powyżej 18000, tym samym stare wersje GG nie działają poprawnie. Tak samo jest z Kadu. Wersja 0.6.5.3 nie wspierała numerów powyżej 18000, co oznacza, że chcąc korzystać w pełni kadu należy dokonać aktualizacji do 0.6.5.4, ponieważ najważniejszą zmianą jest właśnie wsparcie dla nowych numerów.
sobota, 27 lutego 2010
Tryb XP - zgodność programów

Prawdopodobnie niektóre programy, które bez problemu działały pod Windows XP, będą mieć kłopoty z “siódemką”. Microsoft dodał więc tryb XP, która ma temu zapobiegać. Uruchomimy go, klikając prawym przyciskiem myszy w plik .exe (odpowiadający za odpalanie danej aplikacji) i wybierając Preferencje.

Przechodzimy do karty Kompatybilność i dostosowujemy poszczególne opcje w zależności od tego z jakiej aplikacji będziemy korzystać. W przypadku gier wideo często spotkacie się z koniecznością zaznaczenia haczykiem polecenia Uruchom ten program jako administrator.

 

Wyłączanie Aero

Jeśli chcesz, aby twój sprzęt działał szybciej to pamiętaj, że pomoże w tym wyłączenie Aero. Sprawdza się to szczególnie w przypadku wolniejszych maszyn. Niestety w zamian za poprawienie wydajności systemu otrzymamy gorszy wygląd, ale wybór nie powinien być trudny.

Wyłączanie Aero w Windows 7 wygląda podobnie jak w Viście. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybieramy opcję Personalizuj, a następnie Kolor i wygląd okien-> Otwórz klasyczne właściwości wyglądu dla większych ustawień opcji kolorów. W kolejnym oknie wybieramy odpowiedni theme i gotowe :)

Defragmentacja dysku w menu kontekstowym Win7

Jeśli chcemy szybko zdefragmentować, któryś z dysków na naszym komputerze, możemy to zrobić wybierając odpowiednie polecenie w menu kontekstowym. Najpierw trzeba je jednak dodać, dlatego trzeba zajrzeć do rejestru i lekko go zmodyfikować.

Przechodzimy do edytora rejestru i odnajdujemy następujący klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell. Teraz tworzymy nowy wpis, który nazwiemy “runas”. Następnie modyfikujemy Domyślny i wpisujemy w polu Dane “Defragment”. Na koniec tworzymy klucz o nazwie “command” (pamiętajmy, aby umieścić go w “runas”) i dodajemy defrag %1 -v w sekcji Dane.

 

sobota, 02 stycznia 2010
Obrazy ISO w ArchLinux

Jakiś czas temu szukałem programu podobnego do Alcochol 120% dla systemu Windows, aby można było montować obrazy ISO, po kilkugodzinnych poszukiwania, znalazłem kilka pozycji, a najlepszym według mnie okazał się AcetoneISO http://www.acetoneteam.org/

Program jest prosty w obsłudze, spełnia swoje zadania na piątkę i mogę go polecić wszystkim którzy potrzebują tak jak i ja montować czasem obrazy ISO

 

Pasek szybkiego uruchamiania w Windows 7

Domyślnie QuickLaunch jest wyłączony w Windows 7, jednakże można go włączyć.
Kliknij prawym klawiszem myszki na pasku zadań > Paski narzędzi > Nowy pasek > jako ścieżkę wskaż:

%userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Drobne dostosowania: odblokować pasek zadań, przeciągnąć QT na lewą stronę, we właściwościach pasków narzędziowych wyłączyć wyświetlanie etykiet (Pokaż tytuł + Pokaż tekst), opcjonalnie przełączyć na Duże ikony (by dostosować do reszty obiektów paska), i jest coś podobnego jak w XP:

Pasek szybkiego uruchamiania możemy rozbudowywać o własne pozycje dodając skróty do katalogu Quick Launch

Źródło
http://www.localize.fr.pl/forum/windows-7/930-pasek-szybkiego-uruchamiania-w-windows-7-a.html