niedziela, 28 sierpnia 2011
Kolejna kicha z polską stroną ArchLinux

parę dni temu chciałem się zalogować na forum polskie ArchLinux i ku mojemu zdziwieniu strony http://bbs.archlinux.pl brak... okazało się że wpadła ona w kolejne ręce i oczywiście ktoś mądry postanowił kompletnie wywalić stare forum ze wszystkimi wpisami i userami i jazda od nowa... Dla mnie totalna porażka, i szczerze polecam forum anglojęzyczne jęsli ktoś zna angielski, ponieważ nie masz pewności czy jutro Twój post nadal będzie czy tez może znów komuś się właczy zajawka aby forum rozkręcić od zera...

nowy adres forum: http://archlinux.pl/forum/

forum angielskie: https://bbs.archlinux.org/

poniedziałek, 04 lipca 2011
Problemy z instalacją MySQL w ArchLinux
Do tego wpisu zmotywowała mnie sytuacja jaka mnie spotkała parę dni w tył... A mianowicie musiałem zainstalować na swoim Archu serwer bazy danych MySQL. Oczywiści Wiki wszystko opisuje i w większości przypadków powinno być OK, jednak i to WAŻNE ! - Jeśli instalowałeś kiedykolwiek MySQL na swoim Archu, możesz mieć właśnie takie problemy jak ja.
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Nieprawidłowo wyświetlane gadżety (widżety) w systemie Windows 7
Zawsze po jakimś czasie chce nam się upiększyć nasz system bez względu na to jak ładny jest. Wtedy sięgamy po różne modyfikacje, skórki, tematy, itp… jednak czasem po użyciu takich patentów z niewiadomych źródeł może skończyć się nie zbyt dobrze dla naszego systemu. Kiedy zaczniemy za bardzo ingerować w cała powłokę możemy uszkodzić różne pliki efektem czego może być nie prawidłowe działanie systemu, lub jego różnych elementów jak np. opisanych tu gadżetów czy widżetów.
niedziela, 22 maja 2011
Problem z aktualizacją - system twierdzi że wszystko jest w najnowszej wersji

Ostatnio zaobserwowałem dość dziwny przypadek w moim Archu. Chodzi o to że po zalogowani się na roota i wydaniu polecenia

#pacman -Suy (aby dokonać pełnej aktualizacji)

dostajemy komunikat iż wszystkie pakiety są w najnowszej wersji i aktualizacja nie jest wymagana.

Zauważyłem że problem ten dotyczył tez innych użytkowników ponieważ znalazłem wpis na ArchLinux.org. Rozwiązanie jest proste. Należy jako root otworzyć

/etc/pacman.d/mirrorlist

następnie jeśli obecna lista mirrorów była dla nas odpowiednia, skopiować ją, odpalić np. Kwriter i wkleić do nowo utworzonego dokumentu skopiowaną uprzednio listę, następnie zamknąć plik mirrorlist, następnie go usunąć, a utworzony w Kwrite plik z wklejoną listą zapisać jako nowy /etc/pacman.d/mirrorlist.

 

Powinno pomóc

Pozdroniedziela, 10 kwietnia 2011
Problem z zamknięciem i restartem systemu po aktualizacji KDE do 4.6.2
Po aktualizacji systemu a wraz z tym KDE do wersji 4.6.2 pojawił się o niektórych użytkowników problem z zamykaniem i restartem systemu. Polega on na tym że po wykonaniu procedury zamykania lub restartu Serwer X zamyka się jak powinno być, lecz zamiast zamykania systemu widzimy tylko czarne tło konsoli, należy się zalogować jako root i wydać komendę w zależności czy chcemy wyłączyć komputer „init 0” lub kiedy chcemy zrestartować „init 6”. Oczywiście jest to uciążliwe ale jest na to sposób.
sobota, 02 kwietnia 2011
Przyspieszanie Pacmana przy ściąganiu pakietów
Sam od długiego czasu, od około trzech lat używałem „powerpill'a”, było on alternatywą dla pacmana, ponieważ wiadomo iż pacman wolno ściąga (pobiera) pakiety, a powerpill ściągał je praktycznie z całą szybkością łącza. Obecnie w chwili pisania tego postu po pełnej aktualizacji systemu, w tym też paczki pacman, do wersji 3.5 należy usunąć powerpill oraz kilka komponentów które uniemożliwiają full update, monit o nich zostanie wyświetlony podczas próby aktualizacji. Niestety po tej operacji powerpill przestanie nam działać... W chwili obecnej powerpill nie jest jak na razie wspierany, więc zostaje nam dodać turbinę dla naszego pacmana.
sobota, 12 marca 2011
Jak zainstalować ProFTPD
Witam Ostatnio szuakłem opisu jak zainstalować ProFTPD , znalazłem i zamieszczam, może i komuś się przyda...
piątek, 25 lutego 2011
Strona internetowa szyta na miarę

Strona internetowa jest dzisiaj nieodzownym elementem każdej firmy. Bez profesjonalnie przygotowanej strony www raczej ciężko jest pozyskać nowych klientów. To właśnie dobra strona świadczy o naszej firmie, jest ona wizytówką. Jeśli Twoja witryna jest zaprojektowana profesjonalnie i dostarcza wszelkich niezbędnych informacji o twojej firmie, masz wiele większe szanse aby zdobyć nowego klienta. Jeśli odwiedzający Twoją stronę nie znajdzie tego czego szuka, raczej na pewno uda się do konkurencji. Projektowanie strony internetowej lepiej powierzyć dla pewnej firmy, która ma doświadczenie , potrafi zaprojektować witrynę pod nasze preferencje. Sprawdźmy wcześniej portfolio firmy, zobaczymy jakie projekty już wykonała, czy styl nam odpowiada. To wszystko jest niezwykle ważne abyśmy byli w pełni zadowoleni z naszej nowej strony, oraz aby przestawiała ona naszą firmę w jak najlepszym świetle. W przeciwnym razie nasza praca i pieniądze zostaną wyrzucone w błoto,  a strona będzie tylko straszyć.

poniedziałek, 15 listopada 2010
Infran View na Linuxie - Instalacja za pomocą Wine
Jakiś czas temu znalazłem ciekawy artykół odnośnie insalacji różnych programów za posrednictwem Wine na naszym Linuxie, jak sie okazuje Wine radzi sibie doskonale z mniej wymagającymi aplikacjami, nawet Photoshop CS2 chodzi dobrze. Ja osobiście zainteresowałem się Infran View, małą ale fajna przegladarką naszych fotek... Instalacja jest dziecinnie prosta, jednak nalezy najpierw zainstalować jeden mały plik (biblioteke DLL) aby przeglądarka działała OK.
poniedziałek, 12 lipca 2010
Przywracanie gruba (reinstalacja) Archlinux po instalacji, reinstalacji Windowsa
Witam Mimo iż w internecie można znaleźć podobne tematy, chciałem opisać krótko jak można łatwo i bezproblemowo przywrócić naszego Gruba do działania, gdyż jak wiadomo Windows ma gdzieś Gruba i podczas reinstalacji lub instalacji nadpisuje on boot sektor w rezultacie , nasz Arch lub jakikolwiek pingwinek znika... Ale na szczęści można to naprawić w 5 min, i wszystko znów śmiga :)