sobota, 27 marca 2010
Zmiana stylu logowania w KDM - KDE 4 - Archlinux
Od jakiegoś czasu, mimo że KDE 4 bardzo ewoluowało, jest dużo ładniejsze, więcej ciekawych opcji itp... po jakimś czasie wszystko się nudzi. Jeśli chodzi o style dekoracji okien w KDE czy Compizie, jest to łatwa sprawa, ale przecież za każdym razem gdy włączamy linuxa wita nas menadżer logowania, zazwyczaj jest to KDM, choć nie koniecznie, ja jednak się na nim skupię, gdyż używam właśnie tego menadżera i jego wygląd już mi zbrzydł poprostu...
poniedziałek, 22 marca 2010
Logowanie graficzne jako ROOT ArchLinux

zastanawiałem się czy dodać ten wpis, ale analizując fora czytam że wielu ma taka potrzebę aby zalogować się do Xów jako Root, plik który należy poddać modyfikacji znajduje sie w różnych miescach w zależności od dystrybucji.

LOGOWANIE JAKO ROOT DO XóW JEST NIEBEZPIECZNE I MOŻE SPOWODWAĆ USZKODZENIE SYSTEMU W WYNIKU PRZEPROWADZANYCH NIEWŁAŚCIWYCH OPERACJI - ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!

a więc....

1. logujemy sie do konsoli jako root

2. nano -w /usr/share/config/kdm/kdmrc

3. szukami wiersza AllowRootlogon = false     kiedy go znajdziemy słowa 'false' zmieniamy na 'true'

4. zapisujemy i już możemy sie logować do KDE czy Gnome etc... jako root co jeszcze raz odradzam.

Powerpill - lekarstwo na wolne transfery w ArchLinux

Postanowiłem dodać krótki wpis odnośnie korzystania z repa arch, pacmana itp... Zawsze mnie denerwowało na maxa to że pacman osiąga mega niskie transfery co sie przekładało na dłuuuuugi czas oczekiwania podczas np pełnej aktualizacji systemu. Mimo różnych tricków nic się nie zmieniało, aż do czasu kiedy dowiedziałem sie o super narzędziu "Powerpill"

Działa on z tymi samymi opcjami jak pacman, tyle że ściaga korzystając praktycznie z całej przepustowości łącza, a więc ściągnięcie np 1 GB danych przy pełnej aktualizacji przy dobrym łączu zajmuje jakieś 30 min, a nie cały dzień.

Pisze o Tym ponieważ wielu jest poczatkujących użytowników Arch i wiem jakk to wpienia kiedy tak wolno pobierają się pakiety.

Dokładny opis na wiki

http://wiki.archlinux.org/index.php/Powerpill

 

niedziela, 21 marca 2010
Instalacja Kadu 0.6.5.4 i libgadu 1.9.0 - ArchLinux
Przedstawiony opis jest mojego autorstwa i prawdopodobnie zadziała w innych dystrybucjach Linuxa. Jak wiadomo Gadu-Gadu wprowadziła nowe wersje komunikatorów, które obsługują nowe numery powyżej 18000, tym samym stare wersje GG nie działają poprawnie. Tak samo jest z Kadu. Wersja 0.6.5.3 nie wspierała numerów powyżej 18000, co oznacza, że chcąc korzystać w pełni kadu należy dokonać aktualizacji do 0.6.5.4, ponieważ najważniejszą zmianą jest właśnie wsparcie dla nowych numerów.