sobota, 27 lutego 2010
Tryb XP - zgodność programów

Prawdopodobnie niektóre programy, które bez problemu działały pod Windows XP, będą mieć kłopoty z “siódemką”. Microsoft dodał więc tryb XP, która ma temu zapobiegać. Uruchomimy go, klikając prawym przyciskiem myszy w plik .exe (odpowiadający za odpalanie danej aplikacji) i wybierając Preferencje.

Przechodzimy do karty Kompatybilność i dostosowujemy poszczególne opcje w zależności od tego z jakiej aplikacji będziemy korzystać. W przypadku gier wideo często spotkacie się z koniecznością zaznaczenia haczykiem polecenia Uruchom ten program jako administrator.

 

Wyłączanie Aero

Jeśli chcesz, aby twój sprzęt działał szybciej to pamiętaj, że pomoże w tym wyłączenie Aero. Sprawdza się to szczególnie w przypadku wolniejszych maszyn. Niestety w zamian za poprawienie wydajności systemu otrzymamy gorszy wygląd, ale wybór nie powinien być trudny.

Wyłączanie Aero w Windows 7 wygląda podobnie jak w Viście. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybieramy opcję Personalizuj, a następnie Kolor i wygląd okien-> Otwórz klasyczne właściwości wyglądu dla większych ustawień opcji kolorów. W kolejnym oknie wybieramy odpowiedni theme i gotowe :)

Defragmentacja dysku w menu kontekstowym Win7

Jeśli chcemy szybko zdefragmentować, któryś z dysków na naszym komputerze, możemy to zrobić wybierając odpowiednie polecenie w menu kontekstowym. Najpierw trzeba je jednak dodać, dlatego trzeba zajrzeć do rejestru i lekko go zmodyfikować.

Przechodzimy do edytora rejestru i odnajdujemy następujący klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell. Teraz tworzymy nowy wpis, który nazwiemy “runas”. Następnie modyfikujemy Domyślny i wpisujemy w polu Dane “Defragment”. Na koniec tworzymy klucz o nazwie “command” (pamiętajmy, aby umieścić go w “runas”) i dodajemy defrag %1 -v w sekcji Dane.